panele drewniane, panele podłogowe

Drewniane panele podłogowe – poznaj zasady ich montażu

Panele podłogowe wyglądem niewiele różnią się od podłogi drewnianej, a wydasz na nie dużo mniej. Niskie ceny to nie jedyna zaleta paneli podłogowych – ich zamontowanie jest wszak banalnie łatwe i wszyscy uporamy się z tym bez pomocy fachowców. Przygotowaliśmy dla ciebie artykuł, w którym objaśniamy, jak układać panele podłogowe.

Jaki grunt pod panele podłogowe?

Panele podłogowe należy montować na niezbyt wilgotnym gruncie – maksymalna wilgotność wylewki wynosi 3%. Nie możesz zapominać także o właściwej izolacji – doskonale sprawdzi się tu folia paroizolacyjna o gramaturze przynajmniej dwóch dziesiątych milimetra i wełna kamienna. Nigdy nie montuj paneli kupionych tego samego dnia – powinieneś odstawić je na dwie doby – dzięki temu wszystkie wyschną. Wszystko gotowe?

ABC układania paneli podłogowych

Na początek najbardziej istotna wskazówka – panele podłogowe najlepiej układać startując z kąta pomieszczenia. Zaraz po wyjęciu ich z paczki, upewnij się, czy nie są uszkodzone, gdyż później producent ma prawo nie uznać reklamacji. Zatroszcz się też o temperaturę podłogi – najniższa wartość wynosi 15 stopni Celsjusza. Staraj się układać je wertykalnie do okna, a w niezbyt szerokich pomieszczeniach – tak, żeby dłuższa krawędź była równoległa do dłuższej fasady. Zepniesz je używając specjalnych klików – to wytrzymałe i nieskomplikowane rozwiązanie.

Dylatacje – pozwól panelom podłogowym rozszerzać się i kurczyć

Wykonane z drewna lub materiałów pochodnych, panele podłogowe są wrażliwe na zmiany temperatury w pomieszczeniu. Nie zapominaj zatem o szczelinach dylatacyjnych o rozmiarze przynajmniej dziesięciu milimetrów, do których zakrycia mogą posłużyć listwy podłogowe.

Dane teleadresowe:
Baltic Wood
ul. Fabryczna 6a
38-200 Jasło

Tel.: +48 13 491 65 00
E-mail: [email protected]