Zabiegi laserem frakcyjnym – działanie i przeciwwskazania

Blizny pourazowe oraz rozstępy to znamiona, których niekiedy nie da się schować. W licznych przypadkach są źródłem braku pewności siebie, co może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Do ich redukcji we współczesnej medycynie stosuje się laser frakcyjny, przy pomocy którego można wygładzić i odtworzyć skórę.

Laser frakcyjny – usuwanie blizn i nie tylko

W medycynie estetycznej laser frakcyjny jest wykorzystywany w bardzo rozległym aspekcie, m.in. do usuwania melasmy oraz blizn pooperacyjnych, korekcji opadających powiek bądź zamykania rozszerzonych porów. Terapii laserem frakcyjnym można więc poddać liczne obszary ciała: szyję i twarz, ramiona, a nawet plecy. Warto natomiast zaakcentować, iż są pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegów laserem frakcyjnym – nie wykonuje się ich u osób ze rozpoznanym rakiem skóry oraz u kobiet w ciąży. Nie można mieć też nierzeczywistych wymagań odnośnie terapii laserem frakcyjnym – nie wszystkie zmarszczki uda się w całości zlikwidować, podobnie jest z bliznami i rozstępami. Pacjent musi być także świadomy, iż o ile likwidacja blizn i rozstępów laserem frakcyjnym przynosi trwałe efekty, o tyle lifting laserowy na pewien czas odnawia skórę, ale procesu starzenia się nie potrafi spowolnić.

Po ilu zabiegach laserem frakcyjnym można zauważyć efekty?

Podczas zabiegu wiązka lasera frakcyjnego wykonuje tysiące niezauważalnych gołym okiem punkcji, w efekcie czego odparowuje wilgoć w tkance skórnej. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, jednak w jego trakcie pacjent wciąż może doświadczać pieczenia skóry. Zastosowanie lasera intensyfikuje wytwarzanie kolagenu w skórze, co w efekcie ją ujędrnia, wygładza oraz odmładza. Efekty daje się spostrzec już po pierwszym zabiegu, jednakże zazwyczaj do kompleksowej redukcji blizn i zmarszczek nieodzowna jest powtórka terapii jeszcze 3-4 razy z zachowaniem kilkutygodniowych odstępów niezbędnych do wygojenia się tkanki, bowiem czas odbudowy skóry po zabiegu laserem trwa do dwóch tygodni. W okresie po zabiegu powinno się w odpowiedni sposób troszczyć się o skórę, a o wszelakich zaleceniach poinformuje pacjenta lekarz.