Na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/ przeczytasz wszystko, co trzeba wiedzieć o Cross Linking.
Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to schorzenie, które w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia i może być przyczyną kolejnych chorób oczu. Współczesne kliniki okulistyczne potrafią jednakże zaradzić tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?
Leczenie stożka rogówki – skąd bierze się to schorzenie?
Rogówka to transparentna część gałko ocznej, która mocno koncentruje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, niemniej jednak ma wiele nocyceptorów. W okolicy drugiego i trzeciego dziesięciolecia życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem i uwypukleniem w centralnej części. Jest to następstwem osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność oraz miopię, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Pacjenci skarżą się też na pieczenie oczu, niekiedy zdarza się także widzenie podwójne. Choroba ta często współistnieje z innymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie dzisiaj osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. We początkowej fazie wada jest prostowana przy użyciu szkieł korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, po pewnym czasie jednakże nieodzowne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.
Korekta stożka rogówki – metody Topoguided i cross linking
Korekcja stożka rogówki może być przeprowadzana za pomocą przeróżnych technik. Dzisiaj najbardziej efektywnym sposobem na poprawę jakości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Doskonałe efekty przynoszą procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie niezborności lub miopii za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po po odpowiednim czasie udać się na zabieg laserowy, który kompletnie wyeliminuje wadę wzroku.
Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]