Praktyczne sposoby na szybkie zwalczenie przeziębienia

Jesienne wahania temperatur sprzyjają spadkowi odporności. Na ogół dopadają nas ból gardła, nieżyt nosa i kaszel. Aby się im nie dać tak łatwo, zastosować się do kilku porad, które pomagają oddalić widmo choroby. Przedstawiamy kilka z nich.

Czym rozgrzać organizm?

Choroby atakują nasz ustrój zwykle wtedy, gdy temperatura ciała jest niższa o 2-3 stopnie. Dlatego powinniśmy rozgrzewać organizm za pomocą gorącej kąpieli bądź napoju. Do herbaty można dodać plasterek cytryny lub pomarańczy, które zawierają znaczne ilości witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest też szczypta cynamonu oraz bogaty w substancje przeciwzapalne imbir. By poprawić smak napoju warto sięgnąć po domowy sok z malin. Jeżeli idzie o gorącą kąpiel, nasyćmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. szałwiowego, eukaliptusowego lub pichtowego, co prócz tego wpłynie zbawiennie na udrożnienie dróg oddechowych.

Niezastąpione syropy z cebuli oraz czosnku

Cebula oraz czosnek też zawierają wiele witamin. Na ich bazie opracowuje się domowe mikstury przeciw przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najpopularniejszych sposobów walki z infekcjami. Jak go zrobić? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę, a następnie polewamy miodem. Mieszankę odstawia się na chwilę, aby cebula puściła sok. Taki syrop trzeba spożywać co parę godzin. Tak samo można postąpić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna – substancja o właściwościach przeciwbakteryjnych. W tym celu należy roztłuc kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny i dodać kapkę wody. Tak przygotowany syrop także rekomenduje się spożywać parę razy w ciągu dnia.

Miód, mleko i masło na podrażnienie gardła

Kiedy pojawia się wrażenie bólu gardła, wskazane jest przetestować mieszankę miodu, mleka i masła. Świetnie sprawdza się ona jako nawilżacz błon śluzowych gardła. W przypadku tego napoju powinno się uważać, by mleko nie było za gorące, ponieważ zniweluje to korzystne działanie miodu i masła. Dla złagodzenia podrażnień gardła rekomenduje się także płukanie gardła wodą z solą oraz picie szałwii w postaci herbaty.

Dlaczego trzeba reagować na objawy przeziębienia?

Mimo, że pospolite przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego zaniedbanie może nieść za sobą poważne następstwa. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Pamiętajmy jednakże, że jeśli symptomy nasilają się to powinno się skorzystać z pomocy internisty.