Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest przyjemnym tematem. Dziś zaś, stosując odpowiednie narzędzia i – przede wszystkim – skuteczne środki znieczulające, lekarze są w stanie zagwarantować nam, iż zabiegi okażą się w 100% bezbolesne. Leczenie kanałowe jest wskazane zawsze, jeśli pojawi się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu ultracienkich sprzętów, przez co dentysta może dostać się do najgłębiej zlokalizowanych partii uzębienia. Dobrze jednak pamiętać, że w leczeniu kanałowym używa się także innych, nierzadko naprawdę zaawansowanych technologicznie narzędzi. Których?
Endodoncja mikroskopowa – akcesoria
Oprócz sprzętów ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę ważne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba transmitują do monitora w zasięgu wzroku stomatologa, ograniczając niemal do zera ryzyko różnego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne będzie również mierzenie głębokości kanałów. Wypracowanie dużej dokładności umożliwiają specjalne maszyny cyfrowe – endometry. Poza tym lekarze wykorzystują także specjalne narzędzia, jakie pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane przyspieszenie zabiegu oraz polepszenie samopoczucia pacjenta.
Leczenie kanałowe – kiedy bezpłatne?
Rozpoczynając leczenie kanałowe warto wiedzieć, że nie zawsze jest ono refundowane przez kasę chorych. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów oraz siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast pełnopłatne. Jeśli jest ono potrzebne, powinniśmy udać się do lekarza dysponującego odpowiednimi narzędziami oraz zawczasu dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni pacjenci mówią w sieci.