Kwas hialuronowy – inaczej niż sugeruje nazwa – jest biopolimerem, który obecny jest w rozmaitych tkankach żywych organizmów, przykładowo w ciałku szklistym gałki ocznej. Jednak najwięcej można go znaleźć w tkance skórnej. Pobudza on produkowanie kolagenu, a przy tym posiada również właściwość wiązania sporych ilości H2O, innymi słowy wody, i to właśnie między innymi on powoduje, iż skóra jest elastyczna. Wraz z postępującym wiekiem stężenie kwasu hialuronowego sukcesywnie się obniża, przez co skóra staje się luźniejsza. W ten sposób tworzą się zmarszczki, stanowiące bezpośredni efekt postępującego procesu starzenia się.
Kwas hialuronowy – nie tylko medycyna estetyczna
Choć kwas hialuronowy z reguły kojarzy się z zabiegami medycyny estetycznej, ten związek chemiczny stosowany jest w o wiele szerszym zakresie. Używa się go między innymi w ortopedii do leczenia przeróżnego rodzaju chorób zwyrodnieniowych stawów czy w proktologii do leczenia chorób odbytu. W medycynie estetycznej z kolei kwas hialuronowy stosuje się w zabiegach, których celem jest redukcja zmarszczek, podniesienie brwi, korekcja kształtu nosa, modelowanie brody, okolic ust oraz podbródka, usunięcie cieni pod oczami czy wyeliminowanie opadających policzków. Poza zabiegami na twarz, kwas hialuronowy używa się również na dłonie oraz na włosy (wzmacnianie cebulek włosów).
Czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegów kwasem hialuronowym?
Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym, zatem ewentualne podrażnienia bądź reakcje uczuleniowe po zabiegu zdarzają się z rzadka, lecz nie są wykluczone. Przed dopuszczeniem do zabiegu specjalista prowadzi z pacjentem konsultację, podczas której weryfikuje, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takich jak np. ciąża, skłonność do blizn przerostowych, stany zapalne skóry czy opryszczka, a także możliwe uczulenie na ten polisacharyd.
Ostrzykiwania kwasem hialuronowym odbywa się z użyciem mikrokaniuli, która przez wzgląd tępemu zakończeniu nie przecina tkanek jak tradycyjna igła. Zależnie od rozmiaru obszaru ostrzykiwanej części twarzy, zabieg ten trwa zwykle od trzydziestu do dziewięćdziesięciu minut. Po zabiegu na skórze mogą pojawiać się obrzęki, które zanikają po około dwóch, trzech dniach. Warto podkreślić, iż efekty, jakie są widoczne po zastrzykach kwasem hialuronowym nie są na stałe, ponieważ związek ten jest sukcesywnie metabolizowany przez organizm.