Plastyka powiek to rozwiązanie dla osób, które odczuwają permanentny dyskomfort będący następstwem ich opadania. Skóra powiek jest nadzwyczaj cienka, skutkiem tego w miarę szybko ulega procesowi starzenia, traci z czasem kolagen i elastynę, co powoduje jej zwiotczenie. Jednak opadające powieki nie są zmorą jedynie osób starszych. Nieraz na tę dolegliwość z przyczyn genetycznych cierpią też ludzie w młodym wieku.
Kiedy podniesienie powiek górnych jest uzasadnione?
Proces starzenia się tkanek jest nieuchronny i aktualnie medycyna nie znajduje się nadal na poziomie, który umożliwiłby jego kompletne wstrzymanie. Opadanie powiek jest wobec tego typowym skutkiem utraty przez skórę sprężystości. Z reguły opadające powieki są wyłącznie problemem estetycznym, ponieważ powoduje, iż twarz sprawia wrażenie bardzo zmęczonej. Jednak wielu pacjentów decyduje się na korektę z powodów leczniczych – opadające powieki być bowiem przyczyną chronicznego bólu głowy, silnego zmęczenia oczu lub poważnego zmniejszenia pola widzenia. Może to więc zauważalnie wpływać na nasze życie, poprzez utrudnianie tak prostych czynności, jak czytanie i kierowanie autem.
Plastyka powiek górnych – czy zostanie ślad po cięciu?
Podniesienie powiek polega na zrobieniu nacięcia w skórze w naturalnym załamaniu i pozbyciu się zbędnej luźnej tkanki. W niektórych przypadkach eliminuje się także nagromadzoną tkankę tłuszczową. Nacięcie zszywane jest drobnymi szwami, dzięki czemu po zasklepieniu ślad po nich pozostaje niedostrzegalny. Sam zabieg korekty powiek górnych trwa zazwyczaj około 1 godziny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez pewien czas występuje obrzęk oczu, niekiedy pacjent doświadcza także pieczenia powiek, aczkolwiek najczęściej już po 10-14 dobach pacjenci mogą powrócić do swoich powszednich zajęć.
Nie każda osoba może zakwalifikować się do zabiegu plastyki powieki górnej, w związku z tym najpierw potrzebna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Wśród przeciwwskazań do wykonania blefaroplastyki wylicza się między innymi cukrzyca, choroby serca czy też nadciśnienie. Blefaroplastyki nie przeprowadza się też u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.