Jak przebiega leczenie kanałowe?

Zapalenie miazgi, zaawansowana próchnica, martwica, złamanie zęba bądź konieczność przygotowania korzenia do protezy – te kazusy łączy fakt, że z reguły w ich przypadku sięga się po leczenie kanałowe. Chociaż zabieg ten u większości pacjentów wywołuje dreszcz grozy, w rzeczywistości nie należy się obawiać tego rodzaju terapii. Obecnie stomatologia dysponuje nowoczesnym sprzętem i skutecznymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie nawet sporych ubytków nie będzie wiązało się z bólem.

Etapy leczenia kanałowego

Inicjujący etap leczenia kanałowego to odkrycie kanałów zęba i usunięcie z niego miazgi zmienionej chorobowo. W jej skład wchodzą naczynia krwionośne oraz nerw, toteż leczenie kanałowe wymaga zastosowania skutecznego środka znieczulającego. W kolejnym kroku wykonuje się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Na koniec wypełnia się kanał zęba materiałem kompozytowym, cementem szkło-jonomerowym, ceramiką lub metalem szlachetnym.

Wybierz dobrego dentystę do przeprowadzenia leczenia kanałowego?

Endodoncja, bowiem tak brzmi medyczna nazwa leczenia kanałowego, to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów wykonywanych w gabinecie dentystycznym. Warto więc wybrać dobrego specjalistę, który go wykona. Gwarancją tego, że leczenie będzie udane są możliwości, jakie dostarcza nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wprowadzeniu w kanał miniaturowego mikroskopu emitującego obraz do monitora. Umożliwia to lekarzowi głębokie oczyszczenie, a następnie dokładne wypełnienie kanału, dzięki czemu kolejne zabiegi nie są już konieczne.