Implant zęba – jak przebiega zabieg jego wszczepienia?

Najlepszą metodą na uzupełnienie ubytków w uzębieniu są implanty stomatologiczne. Zdają egzamin zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i całkowitego bezzębia. Ich najważniejszymi atutami są naturalny wygląd i względnie łatwa pielęgnacja – implant zębowy, a tak naprawdę jego korona, wygląda tak samo jak naturalny ząb. Ich zakładanie jest także mniej uciążliwe dla pacjenta aniżeli zakładanie mostu lub pełnej protezy – nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ten zabieg i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.

Implanty stomatologiczne – fazy terapii

proces założenia implantów stomatologicznych rozpoczyna się od zaaplikowania pacjentowi anestetyku. Równie ważne jest także pozytywne nastawienie i zapanowanie nad strachem. Następnie stomatolog nacina dziąsła. Pozwala to na dotarcie do tkanki kostnej i uformowanie w niej miejsca na implant. W tym celu wykorzystuje się metody piezochirurgii oraz specjalnie dobrane wiertła. To niezmiernie trudny etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego precyzji i wyczucia. Dokładność istotna jest też przy wszczepieniu implantu zęba w łoże. Gdy ten znajdzie się w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje jedynie zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a środki znieczulające

Myśl o założeniu implantu zębowego budzi u wielu osób strach przed potencjalnym dotkliwym bólem odczuwanym w czasie zabiegu oraz kilka dni po nim. Na szczęście niepokój ten jest całkowicie bezzasadny. Obecnie implantologia korzysta z niezmiernie efektywnych leków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi pełny komfort na fotelu stomatologicznym. Pacjenci wyjątkowo podatni na ból mogą ponadto poprosić o płytkie znieczulenie ogólne, które kompletnie wyeliminuje możliwość odczuwania stresu przed chirurgiem-stomatologiem.