Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

Nie wszystkie choroby zębów i dziąseł mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody leczenia okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla większości pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, iż nawet wyjątkowo złożone zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystę należą usunięcie fragmentów zębów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – w szczególności na skutek zaawansowanej próchnicy bądź często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg dentystyczny a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. Teraz jednak dostępne są środki, które kompletnie eliminują niemiłe odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.