Czym na co dzień zajmują się lekarze urolodzy?

Zajrzyj tu, jeżeli potrzebujesz więcej informacji o urologu w Krakowie.

Wizyta u urologa powoduje u wielu pacjentów zakłopotanie. Choroby, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako niesłychanie intymne, co powoduje, że osoby, które dostrzegły u siebie niepokojące oznaki choroby, częstokroć zwlekają przez wiele miesięcy zanim postanowią udać się na wizytę u urologa. Takie postępowanie jednakże może skutkować poważnymi konsekwencjami dla układu moczowego.

Masz problemy z oddawaniem moczu? Udaj się do lekarza urologa!

Zadaniem urologii jest identyfikacja oraz leczenie identyfikacją i leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają między innymi za usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu białek, czy produkcję hormonów. O problemach z układem moczowym może alarmować mnóstwo przeróżnych symptomów, które niejednokrotnie są bagatelizowane przez pacjentów w nadziei, że same miną. Na jakie w związku z tym oznaki trzeba zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako przesłankę do niezwłocznego umówienia się na konsultację z urologiem? Są to głównie jakiekolwiek zmiany powiązane z moczem, a więc obecność w nim krwi albo ropy, jego ciemniejsza barwa czy spienienie, ale także nieregularny strumień moczu, ból bądź pieczenie przy jego oddawaniu, nie kontrolowanie moczu bądź wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy bywają również mniej ewidentne, np. nadciśnienie tętnicze, ból pleców lub podbrzusza oraz obrzęk stóp. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, zatem panowie winni udać się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z utrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w spermie) czy gdy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach albo prąciu. Warto przy okazji zaakcentować, że panowie po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania gruczołu sterczowego.

Codzienność dyżuru urologa – leczenie stulejki, cystoskopia i złożone zabiegi

Pacjenci zwykle zgłaszają się do poradni urologa w celu przeprowadzenia cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego organu), konsultacji odnośnie wazektomii oraz leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek czy też stulejki. Urolodzy codziennie wykonują też mnóstwo trudnych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i plastyka miedniczek nerkowych.

Dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]