Jeżeli interesujesz się usuwaniem blizn rogówki, koniecznie skieruj się w to miejsce.
Oko jest delikatną częścią ciała i w wielu sytuacjach można je uszkodzić. W następstwie rozmaitych chorób czy urazów na powierzchni rogówki często tworzą się blizny, które w bardziej lub mniej wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówki można z powodzeniem usunąć, wykorzystując osiągnięcia laserowej korekty wzroku.
Symptomy sygnalizujące występowanie blizn rogówki
Rogówka to zewnętrzna, wypukła powłoka oka, która je zabezpiecza, a w tym samym czasie kontroluje sposób, w jaki światło dociera się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona oraz niesłychanie elastyczna i choć na ogół drobne jej otarcia wygajają się samoistnie, nierzadko dochodzi do jej zbliznowacenia, m.in. na skutek naszej nieuwagi. Co może spowodować tworzenie się blizn na rogówce? Są one przeważnie efektem dostania się do oka ciała obcego, rozmaitych chorób (przykładowo półpaśca) albo urazów jak zadrapania, skaleczenia czy oparzenia. Ale blizny rogówki mogą wytworzyć się też w rezultacie niedbałego zakładania soczewek korekcyjnych. Poza wyczuwalnym pogorszeniem się widzenia, o występowaniu blizn rogówki świadczy wiele innych objawów, jak m.in. puchnięcie powiek, nieustanne łzawienie czy uczucie drapania gałki ocznej, zatem jeżeli ich doświadczasz zalecamy czym prędzej pomyśleć o wizycie u okulisty. W czasie szczegółowego badania określi on umiejscowienie, rozmiar oraz głębokość blizn, jak również poinformuje o możliwości ich leczenia.
Zabieg metodą PTK – usuwanie blizn na rogówce
Najbardziej rozpowszechnioną obecnie metodą usuwania blizn rogówkowych jest zabieg PTK, wykonywany w większości klinik, zajmujących się korektą wad wzroku. Metoda PTK pozwala na likwidację zarówno blizn w centralnej, jak i peryferyjnej części rogówki. Z PTK korzysta się się również podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny likwiduje się poprzez odparowanie przy użyciu wiązki lasera ekscymerowego zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Ten zaledwie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnej anestezji, wystarczy miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się środkiem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez kolejne parę tygodni należy nie nadwyrężać oka, słuchać się ściśle zaleceń lekarza i terminowo zgłaszać się na kontrolę w określonym czasie.
Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]