Biopsja fuzyjna prostaty – jak wygląda zabieg?

Na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/ znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o biopsji fuzyjnej.

Gruczoł sterczowy, czyli prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem wielkości i postaci do włoskiego orzecha. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym przenoszona jest sperma. Kłopoty z prostatą objawiają się u panów wraz z wiekiem, stąd tak kluczowe jest jej cykliczne badanie. Pomaga to zdiagnozować przerost bądź zapalenie tego gruczołu, jak również wcześnie wykryć groźne zmiany rakowe. Warto zaakcentować, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie wolno bagatelizować ryzyka jego potencjalnego rozwoju.

Alarmujące symptomy – kiedy odwiedzić urologa?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą cyklicznie odwiedzać urologa, szczególnie jeśli spostrzegli alarmujące objawy związane z oddawaniem moczu, takie jak problemy w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, problemy ze wzwodem i ejakulacją, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, a także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. By natomiast mieć bezsporną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – przeciwwskazania oraz przebieg

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu jednocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się tylko obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg, który z reguły trwa ok. 30 minut. Dodatkowo pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, tym samym cała procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. Potem patomorfolog analizuje uzyskane wycinki prostaty i ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. korzystanie z rozrusznika serca, uczulenie na niektóre leki czy niska krzepliwość krwi. W związku z tym przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]