Szkolenia dla administracji – ochrona danych osobowych

Pierwszym oficjalnym dokumentem w Polsce, który dotyczył sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Również dziś określa ona ten termin i omawia, jak powinniśmy ich używać. W myśl ustawy dane osobowe to każde informacje, które umożliwiają zidentyfikowanie konkretnego człowieka bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zaliczyć można więc adres, nazwisko i imię czy datę urodzenia, lecz też tak zwane dane wrażliwe – m. in. wiadomości o ewentualnych sprawach sądowych, religii oraz stanie zdrowia. O ich bezpieczeństwo należy zadbać tym bardziej, że dzięki globalnej sieci ich zdobycie oraz przetwarzanie jest banalnie proste.

Dla kogo jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają wszelkiego typu firmy. Niektóre obracają jedynie danymi ich współpracowników, inne natomiast uzyskują dojście także do danych kontrahentów. We obu sytuacjach pracownicy, którzy mają do nich dostęp muszą przejść specjalne kursy z ochrony danych osobowych, podczas których dowiedzą się, w jaki sposób zagwarantować im bezpieczeństwo. Jest to bardzo ważne, gdyż po zauważeniu błędów Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych może nałożyć dotkliwe sankcje – nie tylko finansowe, ale w najcięższych przypadkach również więzienia.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – na czym polega

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszelkich pracowników administrujących takiego rodzaju danymi – będą to m. in. pracownicy archiwów, HR bądź do spraw rekrutacji. W jego koszty wliczone są również broszury pomocnicze, przez które kursanci szybciej przysposobią wiadomości. Po ukończeniu kursu, podczas którego dowiedzą się, jak zapewnić bezpieczeństwo danych, kursanci dostają specjalne świadectwa. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie zajmują wiele czasu – zwykle zamykane są tego samego dnia.