Na czym polegają badania psychologiczne kierowców

Na http://www.testybielsko.pl zamówisz badania psychotechniczne Bielsko

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale również określenia cech psychologicznych jednostki, które niezbędne są do pełnienia określonych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – co się na nie składa?

Ci, którzy muszą wykonać badania psychotechniczne, nierzadko mocno się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę strach ma wielkie oczy. Całość badań zbudowana jest z wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych, testów inteligencji oraz testów aparaturowych, które pozwalają ocenić chociażby szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za cel ocenić zdolności intelektualne jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy osobowości. Uwzględniają między innymi neurotyzm, psychotyzm i ekstra- oraz introwersję. W przypadku testów aparaturowych psycholog sięga po stereometr, wirometr, aparat krzyżowy, miernik czasu reakcji i ciemnię. Testy nie wymagają żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które używają okularów, powinny jedynie pamiętać, aby wziąć je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto musi się im poddać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C+E, C, D1, D1+E, D+E oraz D. Przechodzić muszą je też osoby, które chciałyby wykonywać zawód instruktora bądź egzaminatora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów na operatorów wózków widłowych i kierowców taksówek. Warto podkreślić, że poddać muszą się im też ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy w efekcie prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna i zależna od kategorii osób, które się im poddają. I tak chociażby w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Trzeba poddać się im jedynie raz.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]