Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

Jeśli potrzebujesz zlecić badania psychologiczne Bielsko Biała, skieruj się tu

Badania psychologiczne kierowców są przeprowadzane w specjalistycznych pracowniach diagnostycznych. Są one bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. Jak przebiegają badania i co konkretnie weryfikują? Jakie przyrządy są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Testom psychotechnicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Do największej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D. Do badań przystępują również kierowcy, którzy wyczerpali limit punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają widzenie po zmroku

Badanie psychotechniczne składa się z dwóch etapów. Najpierw osoby badane podchodzą do części teoretycznej. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania oraz cechy osobowości czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą badań psychologicznych jest część aparaturowa, która sprawdza przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do testów wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, stereometr i aparat Piórkowskiego. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, jak osoba badana radzi sobie ze wskazaniem figur po olśnieniu światłem.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]