Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Zamów badania psychotechniczne Bielsko Biała

Na sytuację na szosach w największej mierze rzutują umiejętności prowadzących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę istotne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z takich zawodów zgodnie z prawem muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Zasady badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Mają one postać rozmowy z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na odpowiednich maszynach, w czasie których sprawdzana jest podzielność uwagi, postrzeganie prędkości, umiejętność szybkiego reagowania i widzenie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę podnieść. Jak? W sieci znajdziemy liczne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]