Analiza logistyczna pomoże w optymalizacji działania magazynu

Projekt infrastruktury, opracowanie systemu informatycznego, koszty eksploatacji, efektywność pracy i usprawnienie dostaw – to zaledwie niektóre z obszarów działania magazynu, które mogą generować spore problemy. Ich rozwiązanie w wielu przypadkach wymaga znacznej reorganizacji pracy magazynu oraz wdrożenia nowoczesnych technologii. Selekcja najlepszych rozwiązań nie jest jednak łatwa. Stawka jest znaczna, ponieważ zmiany, które poprawią pracę magazynu pochłaniają wiele środków. Planując je, należy więc skorzystać z profesjonalnej pomocy, jaką zapewnia doradztwo logistyczne.

Jak przebiega analiza logistyczna hali magazynowej?

By dowiedzieć się, które elementy pracy magazynu wymagają poprawy, potrzebna jest przeprowadzona przez profesjonalistę analiza logistyczna. W ramach analizy audytor obserwuje, jak działają procesy logistyczne i czy infrastruktura magazynowa jest poprawnie wykorzystana. Kiedy problemy zostaną zdiagnozowane, rekomenduje zastosowanie technologii, które pomogą w ich rozwiązaniu – na przykład
wymianę regałów, udoskonalenie transportu towarów w obrębie magazynu lub zainstalowanie wydajniejszego systemu informatycznego.

Atuty doradztwa logistycznego

Audyt logistyczny kończy się przygotowaniem raportu, który zostaje przekazany klientowi. kierownik magazynu może dokonać zmiany rozmieszczenia towarów, wprowadzić system regałów jezdnych (umożliwiających efektywniejsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni) lub inne elementy automatyki magazynowej, a także zmodyfikować procedury przyjęcia i wysyłki towarów. Doradztwo logistyczne umożliwia oprócz tego na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań IT, ułatwiających nie tylko prowadzenie ewidencji towarów, ale też pozwalających na sprawne kierowanie infrastrukturą i personelem hali.