szalunki Kraków

Szalunki – obowiązkowy element na każdej budowie domu

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja o charakterze tymczasowym, którą w zdecydowanej większości przypadków wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona też z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna charakteryzującego się gorszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów metalowych, ale tego typu działanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo właśnie tak w inny sposób nazywa się szalunki – sprawia, że mieszanka, którą się wylewa, uzyskuje oczekiwany kształt. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Dzięki szalunkom można też skutecznie wesprzeć zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak się je robi?

Wszelkie konstrukcje z użyciem betonu wykonuje się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje zapełniony solidnie dobranym betonem. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Umieszcza się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmuje się dopiero wówczas,gdy mieszanka mocno zwiąże. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki robi się na przykład w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń i sufitów żelbetowych. Mają jak widać naprawdę duże zastosowanie, a budowa bez ich użycia nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do zrobienia szalowania?

Do wykonania szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są również specjalne podpory i dźwigary. Często zdarza się, że małe firmy budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji wyjściem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w dźwigary, mocowania, a także sklejkę.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]