Mimo że w sklepach kupimy mnóstwo drzwi wyprodukowanych z najróżniejszych materiałów (między innymi z metalu czy tworzyw sztucznych), to szczególnym uznaniem wytwórców i kupujących szczycą się nadal drzwi drewniane. Rzecz jasna nie może to zaskakiwać, ponieważ ich różne atuty powodują, że okażą się doskonałym wyjściem zarówno tam, gdzie istotna będzie wygoda, jak i we wnętrzach, gdzie istotniejsze są względy estetyczne. Dobrze wyprodukowane drzwi drewniane są wszak wytrzymałe oraz świetnie wyglądają, a ich użytkowanie nie przysporzy najmniejszych problemów. Jak więc robione są drzwi drewniane? O czym nie zapominać przy ich zakupie?
Drzwi drewniane – z czego są zbudowane?
Do produkcji drzwi mogą być stosowane różne gatunki drewna. Zwykle rzecz jasna stosowane jest drewno z sosny, bo jest stosunkowo solidne, a poza tym tanie, stosunkowo lekkie oraz niesprawiające trudności w trakcie obróbki. Poza tym wykorzystywane są przede wszystkim inne gatunki europejskie – między innymi buk czy dąb. Wygląd drewna z sosny nie nadaje się niestety do niektórych pomieszczeń – z tego względu drzwi drewniane obkładane są obłogami z rozmaitych gatunków, tak tych z Europy, jak i z pozostałych części świata. Określają one charakter danego modelu i pozwalają na dostosowanie go do dowolnych szaf lub dodatków.
Różnorodność drzwi drewnianych
Drzwi drewniane bywają nierzadko wybierane także z uwagi na to, że (w przeciwieństwie do drzwi wykonanych z materiałów sztucznych) mogą być używane także w tradycyjnie urządzonych pomieszczeniach oraz w czasie renowacji obiektów wpisanych do wykazu zabytków. Dla wielu kupujących bardzo ważne jest również to, że drzwi drewniane można wykonać w myśl wytycznych klienta, dopasowując je do jego upodobań i cech przestrzennych lokalu – a to jest oczywiście niemożliwe dla modeli ze stali lub z coraz popularniejszych materiałów sztucznych.