Płytki elewacyjne – ozdób nimi pokój lub elewację budynku

Klinkierem określamy typ ozdobnej cegły, która może być umieszczana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Czym się charakteryzuje i dlaczego jest współcześnie tak chętnie stosowana w pracach budowlanych?

Klinkier – cegła dekoracyjna ceniona w budownictwie

Klinkier to nic innego jak wypalane w wysokiej temperaturze płytki ceglane charakteryzujące się dużą odpornością na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Płytki z cegły od wielu dekad znajdują zastosowanie jako element wykończeniowy domów oraz mieszkań – mogą być użyte między innymi jako cegła na komin czy płytki elewacyjne wewnętrzne. Cegła ozdobna jest stosowana również na cokoły, podokienniki, naroża, a także pozostałe części budynków i wspaniale pasuje zarówno do budynków utrzymanych w nowoczesnej, jak i klasycznej stylistyce.
Elewacja klinkierowa prezentuje się bardzo elegancko i jest niepodatna na niekorzystne czynniki atmosferyczne – niską temperaturę, promieniowanie słoneczne, deszcz czy śnieg. Klinkier elewacyjny pozostaje więc latami w znakomitym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne mają również inne atuty – użycie naturalnego materiału powoduje, że są one odporne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Płytki klinkierowe wewnętrzne i klinkier na elewację

Cegła dekoracyjna użyta na ścianie zewnętrznej domu nada budynkowi wyjątkowego charakteru i odróżni go od innych. Natomiast klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja wyeksponuje styl, w jakim utrzymane są pokoje – świetnie nada się do wnętrz inspirowanych przestrzenią nowojorskiego loftu. Dobrej jakości płytki ceglane można nabyć w wielu składach budowlanych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.