okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe – powrót klasyki

Okna skrzynkowe utożsamiamy przede wszystkim z zabytkowymi obiektami. Często spotkać je można w starych gmachach, starych chałupach oraz dworkach. Dziś są one wytwarzane przede wszystkim z myślą o montażu w takich budynkach, gdyż użycie tego typu okien wymagane jest przez konserwatora. Warto jednak zauważyć, że z uwagi na ich walory wizualne coraz częściej montowane są również w nowszych budynkach. Tym bardziej, iż obecne modele są tak samo funkcjonalne, co okna wyprodukowane starymi technikami. Jak więc prezentują się okna skrzynkowe? Z czego są produkowane?

Budowa okien skrzynkowych

Nazwa okien skrzynkowych nawiązuje do ich konstrukcji. Składają się one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi jest powietrze. Jest to pewnego typu izolacja, która chroni wnętrze przed zimnem. Okna skrzynkowe w wiekowych obiektach często podzielone są na cztery części – dwa u góry, mniejsze skrzydła są otwierane osobno i niegdyś służyły do wentylowania pomieszczeń. Taka konstrukcja najlepiej zda egzamin w budynkach wzniesionych przed laty – na przykład domach z czerwonej cegły.

Produkcja okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe typy, powinny być wykonane z odpowiedniego drewna. Dotychczas najchętniej sięgano po sosnę i dąb, lecz ostatnimi czasy ich producenci wykorzystują również gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak przykładowo meranti są bowiem dużo bardziej wytrzymałe na wpływ wilgoci, powietrza i ekstremalnych upałów.

Dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]