Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Dalsze informacje o szalunkach Kraków

Szalunki, zwane również deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Zwykle używa się ich w przypadku wylewania ścian betonowych – wówczas są one konieczne do tego, by nadać im stosowny kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się również podczas stawiania obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie przestrzeni na okna, bramy i drzwi. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je nabyć.

Szalunki z metalu, drewna lub sklejki

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura utworzona z drewnianych desek lub mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozmontowaniu może być użyta ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże ciężka – wielu wykonawców i inwestorów stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do szybkiego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone ze sklejki, drewna bądź metalu, jak również zestawiać 2 a nawet 3 surowce. Na ogół jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę spajają głowice ze stali bądź aluminium, narożniki, łączniki i belki.

Wynajem szalunków – nie musisz ich nabywać?

Przedsiębiorstwa często zajmujące się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących postawić pojedynczy obiekt czy ekip, które zazwyczaj oferują odmienne usługi. Kupno wszelkich elementów niezbędnych do skonstruowania szalunku nie byłoby rentowne . Znacznie rozsądniejszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]