Izolacja pionowa i pozioma – co to takiego i jak jest wykonywana?

Każdy, kto rozpoczyna budowę domu, chciałby, by jak najdłużej pozostał on w idealnym stanie. Nie jest to jednak prawdopodobne, jeśli nie będzie zrobiona odpowiednia izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja świetnie ochrania przed wilgocią na murach, w konsekwencji czego powoduje, iż nie pokrywają się one brzydkimi plamami, a w domu nie pachnie wilgocią.

Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie i rola, jaką pełni

Jedną z oznak nieskutecznej izolacji domów jest zawilgocenie murów. Do tego dodać trzeba puchnące tynki i wspomniane we wstępie artykułu plamy, które na ogół zobaczyć można w piwnicy i na parterze. Tego typu problemy bardzo często spotyka się w tych budynkach, których fundamenty wykonano z czerwonej cegły. I nie ma tu niewielkiego choćby znaczenia czy w grę wchodzą o budynki współczesne, czy te stare. Aby odtworzyć brakującą bądź źle wykonaną izolację poziomą, powinno się ustalić do jakiej wysokości powinna ona docierać, a następnie na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać mniej więcej 10 nawiertów leżących na skos. Potem wykonane otwory należy wypełnić stosując do tego celu specjalny płyn o działaniu uszczelniającym. Ma on właściwości higroskopijne, przez co efektywnie uszczelnia fugi i uniemożliwia przepływanie wilgoci w górne części ściany. Aby jednak izolacja pozioma okazała się efektywna, niezbędne jest też przywrócenie izolacji pionowej – w takim przypadku trzeba najpierw usunąć zawilgocone tynki, oczyścić ścianę, pogłębić fugi, a następnie powlec całość substancją izolującym. Dopełnieniem prac jest ocieplenie ścian styropianem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją zrobić?

Wykonanie hydroizolacji nieruchomości mądrze jest powierzyć mającej doświadczenie firmie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wtedy można mieć pewność, że prace zostaną wykonane prawidłowo, a izolacja będzie pełnić swoją rolę.