Po co robi się optymalizację strony dla urządzeń mobilnych

Powszechne używanie urządzeń takich jak smartfony czy tablety sprawia, że webmasterzy znacznie chętniej tworzą mobilne wersje stron. Jest to niezwykle ważne ze względu na zwiększony ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Jest prosta zasada: jeśli chcesz mieć wielu użytkowników musisz stworzyć im jak najlepsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Najważniejsze zasady optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Istnieją czynniki, na które musimy zwrócić uwagę, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona wyświetlała się w prawidłowy sposób na różnych urządzeniach. Warto też zapewnić jak najszybsze wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Następnym oczywistym, ale niesamowicie znaczącym elementem, jest czytelność. Projektując stronę z myślą o urządzeniach mobilnych powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest również wykorzystywanie informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla notyfikacje o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – co zaleca Google

Pamiętanie o powyższych zasadach na pewno przełoży się na realny ruch na Twojej stronie. Wypracować to można na różne sposoby. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych sytuacjach nie możemy zapewnić pełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu oddzielnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania dodatkowego adresu URL. Jeśli nasza strona zaprojektowana jest na CMS-ie, można po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które zapewnią responsywność strony. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie obowiązek każdego webmastera.