Odmień wnętrze z biokominkiem

Często widzimy w wyobraźni ten obrazek – radośni ludzie z filiżanką gorącego kakao w ręku grzeją się przy ogniu kominka. Na ogół w chłodne dni mieszkańcy bloków zazdroszczą możliwości posiadania kominka osobom, które mają własny dom jednorodzinny. To prawda, iż tradycyjnego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, jednakże możemy wyposażyć je w biokominek!

Eko kominek – jego typy i największe plusy

Eko kominek, znany także jako biokominek, cechuje się tym, iż założymy go w praktycznie każdym pomieszczeniu. Nie potrzebuje on stworzenia sieci przewodów wentylacyjnych, kluczowe jest natomiast, by przestrzeń w którym zostanie założony eko kominek wyróżniała się niczym niezakłóconą rotację powietrza. Nie wolno instalować go w pokojach całkowicie szczelnych. Sporym walorem biokominka jest jego nieskomplikowana konstrukcja (to wręcz wyłącznie palenisko i obudowa) oraz względna lekkość. W większości wypadków wykonuje się go ze stali nierdzewnej, ale można spotkać też modele z obudową kamienną albo ze szkła. Niektóre eko kominki są mobilne, co daje możliwość dowolnego ich przesuwania, przykładowo wtedy gdy postanowimy zmienić wystrój mieszkania. W ciągu minionych kilku lat moda na biokominki tak mocno rozwinęła tę linię produktów, iż obecnie bez problemu dobierzemy jakiś jego wariant do dowolnego stylu wnętrza. W sklepach stacjonarnych i internetowych kupimy modele biokominków wiszących, wolnostojących lub narożnych. Są warianty biokominków bez szyby lub z szybą, a także biokominki zewnętrzne, przeznaczone do trzymania na balkonie, na werandzie, tarasie, w ogrodzie bądź w altanach, które można wykorzystać również jako element dekoracyjny ogródka ośrodka wypoczynkowego albo restauracji.

Biokominek – ogrzewanie bez dymu i sadzy

W biokominkach nie spala ani węgla ani drewna, dlatego nie generuje się dym. W czasie spalania biopaliwa, którym jest bioetanol, tworzy się tylko para wodna i dwutlenek węgla (stąd nadmieniony wcześniej warunek zagwarantowania odpowiedniej rotacji powietrza w pomieszczeniu). Swoistą cechą ciekłego paliwa jest też to, że po zakończeniu cyklu spalania nie myć paleniska z sadzy ani z popiołu. Zanieczyszczenia nie osadzają się zatem na meblach czy sprzętach domowych, bo biopaliwo spala się praktycznie całkowicie. Biokominki są ekologiczne – palenie bioetanolu nie wytwarza żadnych związków szkodliwych. Minusem dla niektórych jest to, iż biokominki wytwarzają mniej ciepła niż tradycyjne kominki, niemniej jednak ich atuty, w szczególności opcja korzystania z nich w mieszkaniu i ogromne walory estetyczne, dominują.