Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Chcesz zamówić obrączki Kraków? Odwiedź tę stronę.

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest wyjątkowo poruszającym dniem w życiu. Sakrament ten łączy Państwa Młodych na zawsze, a symbolem ich zaangażowania, lojalności i uczucia są obrączki.

Mężowie nie zawsze mieli obrączki

Pierwotnie nie było rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, zatem ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się cząstką sakramentu zaślubin. Mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki wiele wieków później, o czym jednakże niewiele osób pamięta. I chociaż wcześniej bywały przypadki, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyrywali się na wojenne eskapady, niemniej jednak obyczaj ten rozpowszechnił się szerzej w XX w., a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, iż wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W Polsce nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w innych krajach, jak na przykład w USA, w Irlandii, w Iranie albo w Egipcie, nakłada się je na lewą rękę, którędy według tradycyjnych przesądów biegnie “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują oraz mierzą obrączki razem, aczkolwiek tradycja mówi, że narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, bo jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki ślubne – dawniej ze stali, dzisiaj ze złota oraz platyny

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się mniej krzykliwym designem. Na przestrzeni stuleci wykonywano je z przeróżnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później wykorzystano do tego metale (jak miedź lub mosiądz), które reprezentowały potęgę uczucia. Współcześnie do ich stworzenia używa się przede wszystkim złota i platyny, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Owszem, inkrustuje się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu przeważnie kupowane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (np. białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą też nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu lub ważny dla młodej pary cytat.

Dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]