Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Chcesz zamówić łańcuchy zimowe? Sprawdź https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy na koła w dużej mierze zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła można kupić?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w autach dostawczych, ciężarowych, osobowych i terenowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi oraz motywem zaplotu. Rozmaite są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci używają głównie stali tytanowej lub manganowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być przyczyną sporego stresu. Żeby go uniknąć, należy potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy unikać przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i jazdy po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]