Znajdź książki młodzieżowe.
Osoby urodzone w XXI wieku mają coraz mniejszą styczność z dobrą literaturą. Młody człowiek wybiera głównie dostępną na kliknięcie rozrywkę na komputerze, w telefonie bądź w telewizorze, a po książkę z reguły sięga wówczas, kiedy jest to zadana lektura szkolna. I również z powodu obowiązku poznawania starych tekstów literackich dla licznych licealistów czytanie dla zabawy staje się dalekim konceptem.
Literatura dla młodzieży – powieści intrygujące młode pokolenie czytelników
Nastolatki nie nie muszą ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. Na rynku jest sporo literatury dla nastolatków nie tylko polskich ale i zagranicznych pisarzy, którzy poruszają tematy i opisują historie interesujące dla młodej generacji czytelników. Ta odmiana literatury dostała własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Są to powieści pisane z myślą o odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Publikacje młodzieżowe sięgają do licznych gatunków literackich: są tu między innymi fantasy, groza oraz romanse. Lecz cechą wspólną tych opowieści jest odwołanie się wyraźnie do codziennych doświadczeń młodego człowieka. Publikacje te piszą więc o relacjach z rodzicami, poznawaniem swojej tożsamości, pierwszym zauroczeniu, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni czy znajdowaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Czytanie literatury młodzieżowej umożliwia nastolatkom poczuć, iż inni też borykają się analogicznymi problemami przez tych kilka burzliwych lat dojrzewania.
Czemu warto zachęcać nastolatków do poznawania literatury dla młodzieży
Rekomendujemy proponować nastolatkom ciekawe dla nich książki, gdyż podsycenie w nich chęci czytania dla zabawy po czasie daje wiele korzyści. Nastolatek, który regularnie sięga po książki ma szersze słownictwo i lepiej radzi sobie z ortografią oraz gramatyką, co niezaprzeczalnie upraszcza zdawanie testów z języka polskiego. Ale poznawanie problemów innych osób w tym samym wieku to również metoda na dokładniejsze poznanie siebie, prywatnych zainteresowań oraz rozwinięcie w młodym człowieku empatii. Co istotne, opiekunowie pod żadnym pozorem nie powinni drwić z zainteresowań dziecka. Jeżeli więc nastolatek chętniej czyta historie o wilkołakach bądź superbohaterach nie komentujcie, że to niedorzeczne tylko dajcie mu się nimi radować!
Dane teleadresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa