Idealny kolor rolet do Twoich wnętrz

Przeglądając asortyment producentów rolet, szybko spostrzeżesz, że występują one w kilkunastu wersjach kolorystycznych. Na jaki kolor postawić? Istnieje garść reguł, które warto poznać przed kupnem nowej rolety na okna. Skorzystaj z naszych informacji i wybierz dla siebie rolety w kolorze idealnym!

Jaki kolor rolet wybrać?

W przedmiocie kolorów rolet występują 3 kluczowe nurty: dopełnienie, kontrast oraz minimalizm. Minimalizm kierowany jest do zwolenników czystych, prostych wnętrz, z niewielką liczbą dodatków i dekoracyjnych bibelotów. Jesteś częścią tej grupy? Wybierz rolety w odcieniu écru, piaskowym, szarym albo beżowym. Neutralna kolorystyka nie będzie się wyróżniać, a rolety stanowić będą tło dla innych dodatków w pokoju. Następny trend to potęga kontrastu. Dla podstawowych kolorów: czerwonego, niebieskiego i żółtego opozycją będą odpowiednio: zielony, pomarańczowy i fioletowy. Jeżeli posiadasz meble bądź ściany w kolorze niebieskim, to kontrastować z nimi będzie najsilniej element – przykładowo rolety – w kolorze pomarańczowym. Trzeci nurt to dopełnienie. Kolor rolety dobierz do głównej dla tego wnętrza barwy. Posiadasz pokój w różnych odcieniach szarości? Wybierz zatem rolety w takim kolorze.

Wpływ kolorów na nastrój

Według ogólnej zasady oddziaływania kolorów na samopoczucie człowieka, barwy ciepłe rozbudzają, a zimne wyciszają. Mocny żółty popchnie nas do działania – użyj tej barwy w pokoju dziecięcym lub swoim gabinecie. Zielony kolor to równoznacznik harmonii i odpoczynku – zda egzamin w salonie i tam, gdzie odpoczywasz. Wprost idealny do sypialni jest uspokajający kolor niebieski. Lubisz czerwień? Wystrzegaj się jej na sporych powierzchniach, bo może prowokować agresywne zachowania oraz eskalować napięcia i drażliwe sytuacje. Używaj jej tylko w drobnych dekorach – roleta w tej barwie, ozdobne poduszki lub obraz na ścianie w zupełności wystarczą, by uatrakcyjnić pomieszczenie.