FDM, SLA, PolyJet – zastosowanie materiałów do drukarek 3D

Szukasz materiałów do druku 3D? Koniecznie odwiedź tę stronę.

CadXpert oferuje duży wybór materiałów do drukarek 3D: filamenty, żywice fotopolimerowe i wiele innych. Materiały te można rozdzielić na następujące rodzaje:
– PolyJet – utwardzane przy pomocy światła UV ciekłe żywice fotopolimerowe,
– SLS – spiekany selektywnie proszek poliamidowy,
– SLA – utwardzane promieniem lasera żywice fotopolimerowe o rozmaitych własnościach,
– FDM (czyli fused deposition modeling) – warstwy ciekłych filamentów (tworzyw tearmoplastycznych). Dzieli się ono na dwie podkategorie: FDM do szybkiego prototypowania z niezbyt kosztownych termoplastów oraz przemysłowe FDM stosowane do zaawansowanego wytwarzania z funkcjonalnych termoplastów.

Filament – nietoksyczny oraz powszechnie dostępny materiał do druku 3D

Filament to materiał stosowany w drukarkach 3D pracujących w technologii FDM. To tworzywo oraz technologia druku są stosowane do ekspresowego prototypowania z łatwych do kształtowania surowców, a także do testowania funkcjonalnego i seryjnej produkcji. Które filamenty są przeważnie używane w drukarkach 3D? W większości wypadków sięga się po proste w obróbce poliaktydy czyli PLA, materiały inżynieryjne (między innymi te o wysokiej udarności) bądź posiadające szczególne właściwości (przykładowo niepalność). Technologia druku FDM niczym nie ustępuje wydrukom pozyskanym przy pomocy innych szeroko stosowanych metod: termoformowania czy wtrysku. Podstawowe plusy filamentów to atrakcyjna cena idąca w parze z wysoką jakością wydruku, wysoka dostępność, a także ekologiczny proces ich wytwarzania (nietoksyczny i jednocześnie czysty, więc wyprodukowane z jego pomocą prototypy można używać m.in. w biurach).
W ofercie firmy CadXpert w technologii FDM znajdziemy filamenty:
– inżynieryjne,
– do szybkiego prototypowania,
– elastomery.

Materiały do druku 3D – o fotopolimerach

Oprócz filamentów, w asortymencie CadXpert znajdują się również wiele innych materiałów do druku 3D. W technologii SLA (innymi słowy w stereolitografii) są to między innymi materiały:
– standardowe,
– inżynieryjne,
– stomatologiczne,
– odlewnicze.
Jakie przeznaczenie ma płynna żywica fotopolimerowa utwardzana laserem? Nader szerokie. Głównie używamy jej w branży medycznej i przemyśle do druku 3D modeli koncepcyjnych oraz prototypów, a także różnorodnych przedmiotów, w których chcemy osiągnąć efekt wygładzonej powierzchni.
Z kolei dla technologii PolyJet są to m.in. materiały:
– medyczne,
– gumopodobne,
– imitujące polipropylen.
PolyJet jest uznawana za nadzwyczaj precyzyjną a jednocześnie kompleksową technologię drukowania w 3D. Ciekłe żywice fotopolimerowe utwardza się warstwa po warstwie za pomocą światła ultrafioletowego. Dzięki swoim cechom korzysta się z nich przeważnie do sporządzania modeli odwzorowujących produkt końcowy, anatomicznych, inżynieryjnych i koncepcyjnych. Z tych fotopolimerów produkowane są również pojemniki, opakowania i inne produkty codziennego użytku.

Dane teleadresowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]