Sztylpy i czapsy skórzane a oficerki – czym się różnią?

Kliknij tutaj, aby zaopatrzyć się w sztylpy

Zgodnie z opinią wielu dżokejów najodpowiedniejszymi butami do jazdy konnej są oficerki – obuwie ze skóry z długą cholewą do kolan. I chociaż faktycznie w tej dyscyplinie sportowej sprawdzają się doskonale, nie są bez wad. Najistotniejszą z nich jest ich koszt – najlepsze modele oficerek kosztują aż kilka tysięcy złotych. Poza tym zakładanie oraz jazda w oficerkach może być w dużym stopniu utrudnione ze względu na nieodzowność noszenia spodni z grubszej tkaniny, nie zawsze mieszczącej się w cholewce buta. Tych wad nie mają na szczęście sztylpy i czapsy.

Główne cechy sztylp i czapsów

Czapsy i sztylpy to elementy zakładane na sztyblety, dające protekcję pozostałej partii nóg jeźdźca – można porównać je do stuptutów piechura. Te pierwsze sięgają do pachwiny, stanowiąc zabezpieczenie dla nogi na całej długości, zaś drugie – chronią jedynie łydkę sportowca, gdyż kończą się na kolanie. Zarówno sztylpy, jak i czapsy są sporządzane z różnych surowców. W sprzedaży przede wszystkim znajdziemy czapsy i sztylpy skórzane, jednak poza nimi dostępne są także modele wyrabiane z tkaniny albo tworzyw sztucznych.

Jakie sztylpy i czapsy wybrać?

Dwa ostatnie rodzaje cechuje dużo niższa cena. Są zatem zalecane jeźdźcom z okrojonym budżetem , jak również dzieciom, które szybko wyrastają z kolejnych rozmiarów. Poza tym czapsy i sztylpy z tkaniny są przewiewniejsze, dlatego lepiej sprawdzają się latem i wiosną. Obszerny wybór sztylp i czapsów znajdziemy w sklepach internetowych – modele doskonale dobrane do swoich potrzeb kupią więc również jeźdźcy mieszkający w miastach, w których nie ma odpowiednio wyposażonego sklepu z artykułami do jazdy konnej.

Dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]