Lekkostrawna i wysokoodżywcza karma – o meszu dla koni

Chcesz kupić mesz? Powinieneś odwiedzić ten adres.

Mesz to karma o wysokiej zawartości odżywczej, którą można podawać każdemu koniowi bez względu na jego codzienny tryb życia i poziom aktywności. Co kluczowe, mesz jest łatwo przyswajalny i dostarcza ustrojowi konia substancje, których rolą jest m.in wzmocnienie układu trawiennego oraz wyregulowanie procesu trawienia.

Z jakich komponentów wykonuje się mesz?

Przyrządzanie meszu dla konia na własną rękę jest czynnością dość czasochłonną, lecz nie jest to nadmiernie złożone, a składniki do tego konieczne są dostaniemy bez trudu właściwie wszędzie. Bazą każdego meszu dla konia są otręby pszenne, owies i siemię lniane. Czasem w przepisach na mesz wymieniana jest sól, jednak lepiej dostarczyć ja zwierzęciu w jako lizawkę, która przyniesie mu większą radość. Do wyżej wyszczególnionych składników do meszu można dorzucić szereg przysmaków lubianych przez konie, jak cząstki jabłek, rozmaryn, liście mięty, pietruszka oraz płatki kukurydziane. W sieci można spotkać sporo najrozmaitszych receptur na mesz dla koni, od bardzo prostych do takich z rozbudowaną listą komponentów. Zalecamy przetestować parę z nich, aby dowiedzieć, który najbardziej przypadnie do smaku naszemu koniu.

Jak często serwować mesz koniom zdrowym oraz chorym?

Wypada pamiętać, iż zaleca się podawać mesz zdrowym koniom mniej więcej 2 razy w tygodniu, z kolei zwierzętom cierpiącym na kolki, wrzody oraz pozostałe schorzenia trawienne, specjaliści rekomendują tę dietę częściej, wręcz każdego dnia. Bardzo ważne jest, aby mesz serwować koniom ciepły. Dlaczego? Podstawowy ingredient meszu, a mianowicie siemię lniane, po ugotowaniu tworzy kisiel, który potem otacza układ pokarmowy zwierzęca, dzięki czemu koi stany zapalne i podrażnienia. Zważywszy na fakt, że własnoręczne ugotowanie meszu pochłania z reguły 3-4 godziny, w sklepach jeździeckich można nabyć gotowe mieszanki, które po zalaniu ciepłą wodą można już po paru minutach podawać zwierzęciu.

Dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]