Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Zobacz, gdzie nabyć kantar skórzany, wejdź na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar jest pospolitym fragmentem uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – części umieszczanej w pysku, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jedna z najistotniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie rzadko się rozstają. W następstwie tego musi on być dopasowany do profilu i wymiarów głowy zwierzęcia, jak również nie przyczyniać się do powstania obtarć. Jak zatem wybrać właściwy kantar dla konia? Na które jego atrybuty wypada zwrócić uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który wygodniejszy dla zwierzęcia?

W sklepach dostępne są przeróżne rodzaje kantarów: sznurkowe, taśmowe, skórzane czy podszywane. Te pierwsze, nazywane też halterami, są zalecane ze względu na ogromną kontrolę, którą dżokej za ich pomocą może mieć nad wierzchowcem. Dla konia o wiele bardziej wygodny jest natomiast kantar taśmowy lub skórzany. Znacznie wyższy komfort dają kantary podszywane – na przykład prawdziwym albo sztucznym futrem, które można zdjąć celem konserwacji. Taki kantar wspaniale zapobiega tworzeniu się obtarć, a jednocześnie pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas tresury czy spacerów.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Produkowanych jest parę rozmiarów kantarów. Najmniejszy rozmiar to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze większych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) został z kolei stworzony z myślą o kucach (np. islandzkich) i roczniakach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średnich rozmiarów i są odpowiednie między innymi dla hanowerów, koni półkrwi arabskiej, holsztyńskich oraz huculskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak perszeron albo konie belgijskie).

Dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]