Bezpieczne trekkingi w wysokich górach

Co powinno się wiedzieć o trekkingi Himalaje?

Chodzenie po wysokich szczytach kojarzymy szczególnie z naprawdę doświadczonymi alpinistami. Jednak do trekkingów zbędne okazują się zwykle takie kwalifikacje – w wielu pasmach poprowadzono wszak trasy, z którymi poradzi sobie dowolny turysta – jeżeli oczywiście posiada właściwe akcesoria, tj. buty z odpowiednią podeszwą i kijki zapewniające stabilność na nierównych nawierzchniach. Na najtrudniejszych odcinkach potrzebna okaże się też pomoc sprawdzonego instruktora, bo ten powie, jak korzystać z opcjonalnego, zapewniającego bezpieczeństwo sprzętu. W jakich sytuacjach jednak będzie on potrzebny? W których miejscach najczęściej odbywają się trekkingi?

Trekkingi na technicznych szlakach

Trekkingi bywają czasem organizowane w naprawdę technicznym obszarze, a to sprawia, iż potrzebne okazują się narzędzia umożliwiające pokonanie szlaku. Najistotniejszymi z nich są z całą pewnością raki, które zapewnią przyczepność również na oblodzonych szlakach – a na wysokich górach uświadczyć je można również latem. Na stromych podejściach przydatny będzie także czekan. Do obsługi tych akcesoriów potrzebne są właściwe kwalifikacje – z tego powodu nieobyci turyści na trekkingi powinni udać się razem z instruktorem, bo ten powie nam, jak bezpiecznie pokonać trasę.

Najpopularniejsze trasy na trekkingi

Trekkingi pozwalają na zobaczenie szczególnie interesujących szczytów na Ziemi, które zazwyczaj okazują się niedostępne dla większości turystów. Najchętniej organizowane są w najwyższych górach – polscy górołazy chętnie wyjeżdżają w pobliskie Tatry, a także w Alpy oraz na norweskie fiordy. Dużym zainteresowaniem wśród miłośników trekkingu szczyci się również Kilimandżaro i Andy w Peru. Turyści, którzy zdobyli już jakieś umiejętności w chodzeniu po górach mają szansę natomiast udać się w Himalaje – trekkingi organizowane są tam między innymi u podnóża Everestu oraz Broad Peak.

Dane teleadresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]