Gdzie i jak wywieźć stare meble? Poradnik dla mieszkańców Małopolski

Stare meble to dość kłopotliwy odpad – nie możemy bowiem wynieść ich po prostu na śmietnik. Co zatem zrobić z niepotrzebnymi szafami, stołami, fotelami czy kanapami? Jak pozbyć się ich w legalny sposób?

Nawet wysokiej jakości meble po pewnym czasie tracą swoje właściwości. Uszkodzeniu ulegają zawiasy i sztywne połączenia, a ich powierzchnia przestaje dobrze wyglądać. W przypadku mebli tapicerowanych pojawiają się ponadto uszkodzenia tkanin lub sprężyn. Ten proces można oczywiście spowolnić, korzystając z mebli zgodnie z przeznaczeniem oraz odpowiednio o nie dbając. Prędzej czy później nadejdzie jednak moment, kiedy będziemy musieli się z nimi pożegnać.

Sposobów na pozbycie się starych mebli jest kilka. To, który z nich wybierzemy, zależy od wielu czynników – czasu, pieniędzy i auta, którym dysponujemy oraz stanu samych mebli. W tym artykule omawiamy poszczególne rozwiązania i opisujemy ich kluczowe wady oraz zalety. Doradzamy też, gdzie wywieźć stare meble w Krakowie i Tarnowie oraz ich okolicach.

Stare meble. Co z nimi zrobić? Jak odrestaurować zużyte meble?

Warto zacząć od tego, że stare meble niekoniecznie muszą nadawać się wyłącznie do wyrzucenia. Nawet jeśli ich stan na pierwszy rzut oka wskazuje na to, że ich miejsce jest tylko na śmietniku, w rękach sprawnego rzemieślnika mogą one zamienić się w funkcjonalne i piękne przedmioty. Niekiedy nie potrzeba do tego nawet fachowych umiejętności. Warto więc sprawdzić w internecie różne metody renowacji mebli. Jeśli nie czujemy się na siłach, możemy oddać je komuś, kto się tym zajmie (więcej na ten temat w kolejnej części artykułu).

Co zrobić ze starymi meblami? Sprzedaż lub przekazanie potrzebującym

Zanim zaczniemy szukać odpowiedzi na pytanie gdzie wywieźć stare meble, sprawdźmy kiedy w naszej okolicy odbywa się gminna zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Wystawiając meble przed dom w odpowiednim terminie, nie musimy się o nic martwić – firma zajmująca się gospodarką komunalną sama odbierze od nas meble i zawiezie je do punktu utylizacji.

Jeśli termin jest odległy, a my nie mamy warunków, by je przechowywać, możemy spróbować je sprzedać lub przekazać za darmo. W tym celu można przekazać informację znajomym i skorzystać z tak zwanej poczty pantoflowej lub użyć portali ogłoszeniowych (np. Gumtree czy OLX) oraz grup na Facebooku, takich jak Uwaga, śmieciarka jedzie (tylko jeśli zamierzamy bezpłatnie oddać meble).

Gdzie można wywieźć stare meble? Lista miejsc w Krakowie i Tarnowie

W przypadku, gdy meble są w na tyle złym stanie, że nie możemy liczyć na to, iż ktoś odbierze je za darmo lub kupi, a my nie mamy miejsca na ich przechowywanie do czasu najbliższej zbiórki odpadów, jedynym rozwiązaniem okazuje się ich zawiezienie do najbliższego PSZOK-u. Gdzie wywieźć stare meble? Kraków posiada dwa PSZOK-i:

  • Lamusownię przy ulicy Nowohuckiej 1;
  • PGOW Barycz przy ulicy Krzemienieckiej 40.

Jeśli chodzi zaś o to, gdzie wywieźć stare meble w Tarnowie, do dyspozycji mamy również dwa punkty:

  • przy ulicy Kąpielowej 4b;
  • przy ulicy Komunalnej 31.

Wywożenie mebli do PSZOK-u wymaga jednak posiadania odpowiednio dużego auta oraz czasu. Jeśli ich nie mamy, najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania profesjonalnej firmie.

Źródło tekstu: https://maxgruz.pl/blog/gdzie-i-jak-wywiezc-stare-meble-poradnik-dla-mieszkancow-malopolski/