Drzewa genealogiczne – droga do własnej tożsamości

Znajomość dziejów rodu wymagana jest do rozwinięcia poczucia naszej tożsamości. To na informacjach o krewnych budujemy świadomość własnego Ja. Zdecydowanej części z nas w zupełności wystarczy wiedza o rodzinie , która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez najbliższych żyjących krewnych. Ale nie brakuje i takich, dla których to za mało. To właśnie dla nich przygotowanie drzewa genealogicznego jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli ciężka praca wymagająca cierpliwości

Opracowanie drzewa genealogicznego rodu – zwłaszcza takiego , które cofa nas kilka pokoleń do tyłu – bez wątpienia nie jest proste. Odnajdywanie dat czy miejsc przyjścia na świat oraz śmierci kolejnych krewnych pochłania naprawdę ogrom pracy. Informacje znaleźć można w zapomnianych archiwach miejskich oraz kartotekach prowadzonych przez parafie. Zazwyczaj można korzystać z nich całkowicie za darmo. Znajdują się jednak i takie miejsca, w których należy wnieść niemałą opłatę. Koszt przygotowania drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które mają zostać ujęte. Powinno się pamiętać, że ilość wydatków może również wzrosnąć wraz z potrzebą dojazdu do kolejnych parafii lub urzędów miejskich znajdujących się na terenie całego kraju. Rzadko wszak rodzina od od wieków przebywa na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu warto je robić?

Na wstępie wspomnieliśmy, że wiedza dotycząca własnych przodków jest potrzebna do zbudowania poczucia swojej tożsamości. Pozwala mocniej stać się fragmentem niewielkiej wspólnoty, jaką jest rodzina. Sprawia to też, iż nie czujemy się samotni we współczesnym świecie. To z tych powodów obecnie naprawdę dużo osób podejmuje decyzję o zleceniu utworzenia drzewa genealogicznego.