Silniki na prąd stały – szeroko korzystamy z nich na co dzień

Zamów silnik szczotkowy.

Mnóstwo przedmiotów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, by działać stosuje silniki elektryczne na prąd stały. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, małe lub ogromne, te silniki odmieniły nasz tryb pracy oraz życia, a statystyczny człowiek zwykle nie ma świadomości tego, z jakich modułów składają się ani jak działają te urządzenia.

Silniki elektryczne prądu stałego – co trzeba wiedzieć?

Zadaniem silników na prąd stały jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od nieomal 200 lat i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich konstrukcji, następnie rozwoju i ostatecznie ich dopuszczenia do ogólnego użycia w przeróżnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się badania i wynalazki znanych naukowców połowy XIX w., takich jak np. Thomas Davenport, Thomas Edison i Moritz Jacobi. Silniki prądu stałego złożone są ze komutatora, nieruchomego stojana, rotora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne i szczotek. Współcześnie często stosowane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim w związku z brakiem tej dość awaryjnej części, są postrzegane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są ogólnie cenione za ciche działanie, a takżeswoją niezawodność.

Silniki prądu stałego nie tylko do zastosowań przemysłowych

Teza, iż silniki elektryczne DC są używane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik DVD bądź w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki na prąd stały są modułem samochodzików oraz pociągów sterowanych na odległość, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które niewątpliwie podarujemy też naszym pociechom. Takie silniki napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu branżach przemysłu, przykładowo wydobywczej, budowlanej i produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby modne rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Z silników na prąd stały korzystają też hobbyści do tworzenia najróżniejszych projektów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki na prąd stały o niewielkiej mocy bez problemu da się kupić w sklepach dla hobbystów lub z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od szanowanych producentów.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]