Motoreduktory – gotowe układy napędzające nasz świat

Jeśli potrzebujesz motoreduktorów jednofazowych, zobacz tu.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne połączenia przekładni mechanicznej z napędem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktor zakupisz wprost z katalogu producenta

Motoreduktory pomagają wydajniej korzystać z elektrycznych silników jako napęd w licznych zastosowaniach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni nigdy nie jest 100%, toteż zawsze występuje nieduża różnica pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne podzespoły jak hamulce bądź sprzęgła. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest to, że są to gotowe elementy, które da się bez trudu dobrać z katalogu producenta tak, by ich parametry dokładnie odpowiadały potrzebom konkretnej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nawet miesiące, na pracochłonne obliczenia oraz testy pojedynczych układów części. Zależnie od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktor może być dedykowany do sporych, umiarkowanych lub niewielkich obciążeń, a także do długotrwałego bądź krótkotrwałego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto kilkustopniową przekładnię, pozwala otrzymać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – stosowane w każdej gałęzi gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka typów silników (AC, BLDC, DC czy bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (z przekładnią walcową).

Nie ma zapewne takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, przemysł lub logistyka, motoreduktory wprawiają w ruch wielorakie automaty, jak m.in linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome, podnośniki i mieszadła. Szerokie zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz typów użytych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, iż liczbę możliwych kombinacji, które dzisiaj mają w ofercie najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w setkach czy tysiącach, ale w zasadzie w milionach.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]