Na czym polega usługa faktoringu?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych aktualnie usług bankowych. Jest skierowany przede wszystkim do przedsiębiorstw, które wykorzystują opóźnione czasy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie kontrahentów do bezzwłocznego uregulowania należności. Oprócz tego jest to także idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw potrzebujących kolejnych form pokrycia kosztów związanych z ich działalnością. Na czym zatem opiera się faktoring? Czemu okazuje się tak efektywny? O czym powinny pamiętać przedsiębiorstwa, które postawią na tę metodę finansowania? Jak ustrzec się ewentualnych problemów związanych z faktoringiem?

Na czym polega faktoring?

Faktoring zazwyczaj kojarzony jest zwłaszcza z cesją należności przedsiębiorstwa przez bank. W istocie jest on połączeniem różnych rodzajów umów, a cesja należności będzie tylko jedną z nich. Opiera się on na wykupieniu zobowiązań udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) wykupuje należności od faktoranta, czyli firmy. Poza tym potwierdza, że ma zapewnić mu również inne usługi, czyli pomoc w windykacji niespłaconych zobowiązań, prowadzenie rachunków oraz doradztwo finansowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w Polsce wpływają przepisy kodeksu cywilnego, a także kodeksu spółek handlowych.

Faktoring dla biznesu – jak wybrać bank?

Oferty poszczególnych banków zapewniających faktoring bywają niekiedy bardzo różne. By ustrzec się pomyłek, których skutkiem mogą być duże problemy, należy dobrze przeanalizować wszystkie z nich. Niezbędne będą wtedy odpowiednie kwalifikacje, których nierzadko zwyczajnie nie posiadamy. Z tego powodu wybór faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, który powie nam, jak znaleźć bank, jaki zaproponuje nam najlepsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda pewien wydatek, jednak zazwyczaj okazuje się, iż w ten sposób unikniemy strat.