Uzupełnij swoje wiadomości o metodzie kasowej.
Właściciele firm przeważnie rozliczają się z fiskusem przy użyciu metody memoriałowej, wedle której zobowiązanie zapłaty podatku od towarów i usług pojawia się w chwili wystawienia faktury. W takim wypadku urząd skarbowy nie nie rozpatruje czy na konto płatnika VAT wpłynęła zapłata od kontrahenta. W metodzie kasowej rozliczenie podatku VAT następuje nie prędzej niż po przelaniu od kontrahenta opłaty.
Z rozliczenia metoda kasową może korzystać większość polskich przedsiębiorców
Brak wniesienia opłat w terminie nie jest rzadkością. Właściciele firm co rusz spotykają się z sytuacją, kiedy muszą co jakiś czas monitować kontrahenta odnośnie zapłaty za wykonane usługi bądź dostarczone towary. Gdy takie sytuacje zdarzają się regularnie, nawet bardzo dobrze radząca sobie firma może liczyć się z stratą płynności finansowej, nie opłacić przysługujących podatków na czas i w rezultacie otrzymać od fiskusa bardzo wysoką grzywnę. Szczęśliwie tzw. mali przedsiębiorcy, czyli firmy których przychód ze sprzedaży w roku poprzedzającym zamknął się wraz z podatkiem w kwocie dwóch mln euro, mogą korzystać z metody kasowej zawieszając tym samym termin rozliczenia się z podatku do czasu otrzymania zapłaty od kontrahenta. Ze względu na zdefiniowany przez prawo limit z tej metody może skorzystać większość naszych przedsiębiorców, lecz muszą oni pamiętać, iż korzystanie z tej metody rozliczenia działa również w odwrotnym kierunku. Tym samym gdy sami mają problemy z dochowaniem terminów płatności, nie będą mogli odliczyć podatku VAT z faktury zakupowej dopóki nie zapłacą stosownej należności. Deklarację o zamiarze przejścia na metodę kasową dostarcza się urzędowi skarbowemu za pomocą formularza VAT-R. Konieczne jest również przejście na kwartalne rozliczenie podatku VAT oraz odpowiednie oznaczanie każdej wystawionej faktury dopiskiem “metoda kasowa”.
Metoda kasowa wymaga regularnego śledzenia wpływu należności
Biura rachunkowe nieraz odwodzą mniejszych przedsiębiorców od rozliczania podatku od towarów i usług metodą kasową. Zwykle powodem tego jest problem z codziennym monitorowaniem wpływających opłat związanych z działalnością gospodarczą. Metoda kasowa wymaga przecież dokładnego ich pilnowania, żeby nie pominąć terminu uiszczenia podatku VAT. W przypadku przedsiębiorstw wysyłających miesięcznie do kilkunastu faktur nie jest to utrudnienie. Lecz już przy kilkudziesięciu dokumentach monitoring przelewów pojawiających się na koncie firmowym może zajmować nawet 2-3 godziny dziennie. Dla takich przedsiębiorstw rekomendowanym rozwiązaniem, które umożliwia zmniejszenie ryzyka omyłek przy księgowaniu oraz zaoszczędzenie czasu, jest korzystanie z oprogramowania do automatycznej obsługi należności, jakim jest Flobo.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]