Co warto wiedzieć o funcie i gdzie poznać jego bieżący kurs?

Zobacz funt kurs na nordiqa.com.

Funt brytyjski, którego właściwa nazwa to funt szterling, to jedna z najsilniejszych światowych walut. Mimo przynależności z początku do struktur EWG a potem Unii Europejskiej, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie weszło do strefy euro i pozostało przy swojej historycznej walucie.

Kondycja funta brytyjskiego po Brexicie

W efekcie Brexitu, który był procedurą trwającą ponad 4 lata, cena funta względem dolara i euro wyraźnie zmalała. Wiązało się to m.in. z oznajmieniem przez znane podmioty, w tym instytucje finansowe, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co zagrażało spadkiem ilości miejsc pracy, a w konsekwencji również spadkiem wpływów do PKB. Odrabianie poważnego spadku wartości funta brytyjskiego z 2016 r. odbywa się wolno i przy dość zauważalnych skokach wartości waluty. Kolejną przeciwnością w tym procesie była bessa z 2020 r. spowodowana długotrwałym zamknięciem brytyjskiej gospodarki w czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2. Warto aczkolwiek uwydatnić, że funt brytyjski to nadzwyczaj silny pieniądz, będący w obiegu w Europie już od XII w., który w samym tylko XX w. wyszedł obronną ręką z ogromnych spadków spowodowanych odwołaniem powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. i z głośnego ataku spekulacyjnego z 1992 r.

Czy Polaków jeszcze interesuje aktualny kurs funta brytyjskiego?

Funt pozostaje dla Polaków znaczącą walutą, w której wciąż chętnie inwestują swoje pieniądze. Jest tak głównie z tej przyczyny, iż pomimo Brexitu, gros naszych rodaków pracujących w Wielkiej Brytanii nie przewiduje powrotu do ojczyzny i bezustannie wspiera finansowo swoich krewnych w Polsce. Aktualny kurs funta monitoruje więc ogromna grupa Polaków. Szukają oni zwłaszcza dokładnych informacji nie tylko o przeliczniku tej waluty na złotówki bądź euro, ale często również danych historycznych dotyczących nawet dziesięciu lat wstecz. Takie informacje można znaleźć np. na stronach kantorów internetowych, które odświeżają kurs co parę sekund. Dane te pomagają też doświadczonym inwestorom sprzedawać walutę po rentownym kursie.