Co to jest system rozliczeń SWIFT?

Zajrzyj na flobo.io, aby odnaleźć informacje o systemie rozliczeń SWIFT.

Pomimo, że praktycznie rzecz biorąc na co dzień korzystamy z usług bankowych, masa osób pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji względem Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z filarów sprawnego działania światowego rynku finansów.

Z systemu rozliczeń SWIFT korzystają nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie zdecydowanie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, ale nie jedyny wykorzystywany współcześnie system tego typu. Nie licząc m.in. w Polsce funkcjonują także z systemów: SEPA, Express Elixir oraz SORBNET.Na całym świecie wykorzystywane są również rozmaite systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na terenie danego kraju.

Jak w związku z tym wyróżnia się system SWIFT? Działa on prawie we wszystkich krajach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekroczyła już 10 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i masa pozostałych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest także przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC popularnych polskich banków

Nawet jeśli tylko okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak szybko odszukać takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, obecnych w Polsce.

– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]