złote monety bulionowe, złoto bulionowe

Chcesz inwestować w kruszce? Rozważ zakup złotych monet bulionowych

Ludzie, którzy zdecydowali się inwestować w złoto mają do wyboru mnóstwo opcji: nabywać akcje spółek powiązanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Inną taktyką jest nabycie złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w postaci sztabek oraz monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – bite w celu lokowania w nich środków finansowych

Monety ze złota kojarzymy z reguły z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to ze złota czy z innych kruszców, różnią się od nich pod paroma względami. Co najistotniejsze monety bulionowe są wybijane celem lokowania w nich środków finansowych, dlatego też ich nakład niezależnie od roku nie jest limitowany, a raczej wyznaczany przez popyt na rynku. Monet bulionowych nie są bije się w seriach tematycznych lub w nawiązaniu do pamiętnych rocznic, skutkiem tego ich design wyjątkowo rzadko ulega zmianie. Z reguły złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę różnią się od siebie tylko rocznikiem wybicia. Znamienne jest to, iż wiele monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału podanego w walucie, a ich rzeczywistą wartość wyznacza waga oraz próba wykorzystanego do ich bicia metalu szlachetnego. Zaletą monet bulionowych jest to, że są popularne w każdym zakątku świata, więc ich ewentualna sprzedaż jest w mniejszym stopniu obciążona ryzykiem straty niż regionalnych monet kolekcjonerskich.

Domieszka innych metali wzmacnia złote monety bulionowe

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji, jakkolwiek mennice wybijają dodatkowo monety o wadze 1/4 czy 1/50 oz złota. Wypada wiedzieć, iż monety bulionowe bite są na ogół ze złota najwyższej próby, a więc .999, ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki emitowane są ze złota próby .9167. Gdy monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to najczęściej na celu podniesienie twardości monety i w konsekwencji zredukowanie możliwości jej zarysowania. Monety bulionowe z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są znakowane świadczy o ilości czystego złota wykorzystanego do ich wybicia.

W ofercie polskich dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez trudu znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. wspomniane wyżej Krugerrandy, Britannię czy Filharmoników Wiedeńskich.

Dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]