Topaz mistyczny – biżuteria na wszystkie okazje

Chcesz zamówić mystic topaz? Kliknij tutaj

Wspaniały blask oraz nietypowy, jak na topaz, odcień to najważniejsze cechy topazu mistycznego, który od dawna cieszy się wielkim zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Choć na pierwszy rzut oka łatwo pomylić się, iż to inny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są efektem specjalnej techniki produkcji – naturalny topaz jest w jej toku poddawany działaniu gorąca oraz pokrywany cienką warstwą metalu szlachetnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Topaz mistyczny – odcienie

Barwy, które ma topaz mistyczny zależą zwłaszcza od kruszcu, którym jest pokryty. Najczęściej spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, że topaz przybiera purpurowy odcień, błękitny z kolei jest skutkiem podgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Najlepsze efekty przynosi obrabianie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej lub Azji.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak już napisaliśmy, wspaniałe zalety topazu mistycznego są wysoko cenione przez złotników. Chętnie stosują go zatem do produkcji wisiorków, pierścionków czy innych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż jedynie do eleganckich strojów – świetnie wygląda także w pracy. Nie bez znaczenia jest również mnogość kolorów, sprawiająca, że prościej można wybrać biżuterię do danej kreacji.